ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հունիսի 26-ին հանդիպել է ԵԽ պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ:
ԵԽ մարդու իրավունքների ազգային իրականացման վարչության արեւելյան գործընկերության եւ Ռուսաստանի Դաշնության բաժնի ղեկավար Տիգրան Կարապետյանը խոսել է կառույցի կողմից իրականացվելիք «Մարդու իրավունքները եւ կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի մասին: Վերջինիս նպատակն է նպաստել զինված ուժերում մարդու իրավունքների, մասնավորապես՝  կին սպաների իրավունքների պաշտպանության ամրապնդմանը՝ երաշխավորելով կանանց համար ծառայության հավասար պայմաններ եւ խրախուսելով նրանց պայքարելու հանուն դրական փոփոխությունների: Նշվել է, որ ծրագիրը նպաստելու է նաեւ ազգային օրենսդրության ու ներքին կանոնակարգերի մշակմանը՝ Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին համապատասխանության ապահովման համար, ինչպես նաեւ նպատակ է ունենալու երաշխավորելու գենդերային հավասարությունը:
Անդրանիկ Քոչարյանը կարեւորել է կառույցի կողմից իրականացվող ծրագրերը՝ վստահեցնելով, որ դրանք անպայմանորեն պետք է կյանքի կոչվեն:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է օրենսդրական նախաձեռնությունների մշակման նպատակով առաջիկայում ստեղծվելիք պլատֆորմի մասին, որում ներգրավված կլինեն հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, միջազգային փորձագետներ:

26 июня председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян встретился с представителями делегации Совета Европы (СЕ).
Руководитель департамента Восточного партнерства и РФ Управления по правам человека СЕ Т.Карапетян говорил об   осуществляемой структурой программе “Права человека и женщины в Вооруженных силах Армении”. Цель программы – содействовать укреплению защиты прав человека, в частности прав офицеров-женщин, гарантируя им равные права в службе и поощряя их борьбу за позитивные изменения. Отмечено, что программа будет способствовать также разработке национального законодательства и внутренних уставов – для обеспечения соответствия с критериями СЕ, а также гендерного равенства.
А.Кочарян подчеркнул важность осуществляемых структурой программ, заверив, что они обязательно будут претворены в жизнь.
Председатель комиссии сообщил о создаваемой вскоре платформе для разработки законодательных инициатив, в которую будут вовлечены   представители общественных организаций, международные эксперты.